Akita inu

Akita inu je inteligentní, trochu svéhlavý, ale naprosto mimořádně věrný pes, který se hodí i k dětem.  

FCI: Špicové
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 61 - 67 cm
Hmotnost v dospělosti: 35 - 50 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, canisterapie

Povaha Akita inu

Povaha akita inu je mimořádně věrná i po ztrátě svého pána, kdy ho stále vyčkává i po několik let. Fixuje se jak na něho, tak na jeho rodinu. U tohoto plemene je výrazná potřeba fyzického kontaktu a špatně snáší samotu. Je to plemeno velmi učenlivé, proto našlo uplatnění například u policie, vojáků nebo v oblasti canisterapie. Tito psi mívají občas sklon k dominanci, ale tomu je možné předejít brzkou socializací štěněte. Pro svoji tvrdošíjnou povahu není akita inu pro každého. Požaduje výchovu bez fyzických trestů, které ji v její tvrdohlavosti jen utvrdí. Akita inu je klidný, vyrovnaný a společenský pes.

Popis

Jedná se o velkého a svalnatého psa, který má hrubou srst v odstínech červené, sezamové a bílé (možné jsou varianty žíhání). Z rovného hřbetu vychází výrazně zatočený ocas.

Historie plemene

Plemeno akita inu patří je k nejstarším na světe, kdy se našly ostatky z doby před 5 000 lety př. n. l. V Japonsku. Sošky tohoto plemena symbolizovali štěstí a věrnost. V Japonsku je toto plemeno velice uznáváno a dokonce prohlášeno za národní a kulturní památku. Asi nejznámější akita inu byl Hačikó, který čekal každý den na nádraží na svého pána, který zemřel. Toto čekání trvalo deset let, než pes zemřel.

Základní péče

Ke své velikosti málo jedí a jsou citliví na některé složky potravy (především na sóju). Pes má rychlý vývoj a již za sedm měsíců dosáhne výšky dospělého psa, ovšem jeho kostra se zpevňuje pomaleji, proto bys se v tomto období neměl pes přetěžovat. Péče o srst je minimální – akita inu má samočistící srst, která nemá klasický psí zápach. Výchovu může komplikovat tvrdohlavost, ale díky důslednosti a trpělivosti je tento pes vhodný k výcviku jako služební plemeno.