Afghánský chrt

Afghánského chrta charakterizuje důstojnost, vznešenost, hrdost a majestátnost.

FCI: chrti
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 63 – 74 cm
Hmotnost v dospělosti: 27 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Afgánský chrt na základě několika studií je považován za nejhloupějšího psa co se týče rychlosti plnění zadaných úkolů a povelů. Chovatelé a milovníci tohoto plemena se proti tomu ohrazují a tvrdí, že vytrvalá neochota a ignorance vyvíjená vůči povelům je naopak důkazem mazanosti a svobodné mysli. Přesto je to citlivý a laskavý společník, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. Cizí lidi většinou ignoruje.

Popis

Afghánský chrt na první pohled zaujme svou krásnou hedvábnou a jemnou srstí. Je to velký, silný pes s důstojným postojem, dlouhými, silnými končetinami s velkými, dobře osrstěné tlapami. Co se barvy srsti týče jsou již povoleny všechny možné barevné kombinace.

Historie

Plemeno afghánského chrta se objevilo již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o něm sahají až do dob Sumerské říše. Afgánský chrt byl křížen s původním afghánským loveckým chrtem a perským chrtem. Kromě lovení pomáhali s ochranou stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil, nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.

Základní péče

Jeho nádhernou srst je potřeba pravidelně udržovat, aby zůstala hladká a nezplstěná. Je dobré ho již od štěněte navyknout na koupání a kartáčování. Kvalitní srsti docílíme i stravou bohatou na vitamíny a speciální kosmetikou jako jsou oleje a kondicionéry. Srst rozčesáváme zásadně po koupeli, dokud je mokrá. Afghánský chrt potřebuje velmi mnoho pohybu, ale vzhledem k jeho tvrdohlavosti se však nedoporučuje nechat chrta pobíhat na volno.